Jak działa fotowoltaika?

jak działa fotowoltaika

Pomimo tego, że systemy fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, to jednak nadal zaskakująco duża grupa osób kompletnie nie wie, w jaki sposób takie urządzenie funkcjonuje. Jak działa fotowoltaika i w jaki sposób dzięki słońcu otrzymuje się prąd w gniazdku?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak działa fotowoltaika, najpierw warto poznać absolutne podstawy, jeśli chodzi o system fotowoltaiczny, czyli to, z czego się on konkretnie składa.

Najczęściej laicy powiedzą, że jedyną częścią systemu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne, które są zdecydowanie największe, a dzięki temu najbardziej efektowne wizualnie. Jak się jednak okazuje, jest to tylko jedna z wielu ważnych części tego systemu. Warto tu wymienić jeszcze takie elementy jak inwerter, czyli swego rodzaju mózg całej instalacji kierujący w odpowiednie miejsca energie, a także okablowanie i różnego rodzaju akcesoria. Jeśli chce się magazynować energię, do całego systemu koniecznie trzeba będzie jeszcze dokupić specjalne akumulatory o wysokiej pojemności.

Jak działa fotowoltaika, czyli co warto o niej wiedzieć?

Skoro już wiadomo, jak zbudowana jest fotowoltaika, następnie należy przejść do tego, jak to wszystko działa. Jak działa fotowoltaika i jak dzięki słońcu otrzymuje się prąd?

Zdecydowanie najważniejszym elementem całego systemy są oczywiście panele solarne, które montowane są na dachu budynku lub też na specjalnym mocowaniu. Padające na nie promienie słoneczne w wyniku reakcji chemicznych zamieniane są przez panele na prąd stały. Ten odpowiednimi przewodami przesyłany jest prosto do inwertera. Tam, w sercu całej instalacji, prąd stały pochodzący z paneli słonecznych przekształcany jest na prąd zmienny, czyli ten, który jest obecny w domowych gniazdkach elektrycznych. Po przetworzeniu energia elektryczna przepuszczana jest następnie przez specjalny licznik dwukierunkowy, który rejestruje energię wchodzącą do instalacji z sieci, lecz również tą wychodzącą z gospodarstwa domowego. Dzięki temu energia, która wyprodukowana została przez panele solarne i która nie została w gospodarstwie domowym zużyta, może być odsprzedana do sieci publicznej.

A jak działa fotowoltaika, w której obecne są akumulatory używane do magazynowania energii? Różnica jest taka, że energia prosto z inwertera trafia do akumulatorów, gdzie jest przechowywana i używana wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Nie ma więc potrzeby jej odsprzedawania, lecz można ją samodzielnie magazynować na wypadek np. mniejszej wydajności paneli solarnych spowodowanej dużym zachmurzeniem.

Najnowsze wpisy

Menu